Wprowadzenie
Organy administracji publicznej załatwiają sprawę poprzez wydanie decyzji. Prawo do wniesienia odwołania przysługuje stronie postępowania, a ponadto uczestnikom postępowania na prawach strony. Strona niezadowolona z wydanej decyzji, ma prawo złożyć odwołanie od decyzji administracyjnej albo wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Na wniesienie odwołania zasadniczo masz 14 dni od daty doręczenia decyzji, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie od dnia jej ogłoszenia. Przepisy szczególne mogą przewidywać jednak inny termin dlatego zapoznaj się z treścią pouczenia zwartego w decyzji. Od decyzji, od której uzasadnienia odstąpiono z uwagi na uwzględnienie w całości żądania strony przysługuje skarga, którą należy skierować bezpośrednio do sądu administracyjnego.
Proces odwoławczy może być skomplikowany, ale nie musi być straszny. W tej publikacji omówimy kroki, które należy podjąć, aby skutecznie odwołać się od decyzji administracyjnej i bronić swoich praw.
Zrozumienie decyzji administracyjnej
Odwołanie składasz do organu II instancji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję administracyjną. Ogólne uregulowania dotyczące organów wyższego stopnia znajdują się w art. 17 KPA. Odwołanie składasz w postaci papierowej lub elektronicznej. W przypadku formy elektronicznej będzie to adres do doręczeń elektronicznych organu (za pośrednictwem e-doręczenia) albo na konto w systemie teleinformatycznym organu (za pośrednictwem platformy e-PUAP).
Zanim podejmiesz decyzję o złożeniu odwołania ważne jest, aby dokładnie zrozumieć treść decyzji administracyjnej. Sprawdź, jakie argumenty były brane pod uwagę przy jej wydaniu.
Kluczowe punkty do uwzględnienia:
- Analiza treści decyzji
- Analiza argumentacji
Zbieranie dokumentacji i dowodów
Aby skutecznie odwołać się od decyzji administracyjnej możesz zawrzeć w piśmie nowe dowody na poparcie Twojego stanowiska. Może to pomóc w przekonaniu organu odwoławczego o słuszności Twojej argumentacji.
Wskazówki dotyczące nowych dowodów:
- wniosek o przeprowadzenie dowodu z dokumentów
- wniosek o przesłuchanie nowych świadków
- wniosek o przeprowadzenie dowodu z oględzin
Składanie odwołania
Odwołanie zgodnie z art. 63 § 1 KPA powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres, również w przypadku złożenia podania w postaci elektronicznej, i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.
Zasadniczo przepisy nie wymagają szczegółowego uzasadnienia odwołania wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania jednakże pismo zawierające uzasadnienie sporządzone przez profesjonalnego pełnomocnika może zapewnić większą szanse na jego pozytywne rozpatrzenie przez organ wyższego stopnia.
Skutkiem złożenia odwołania w wyznaczonym terminie jest wstrzymanie wykonania decyzji, aczkolwiek mogą wystąpić sytuacje, w których decyzja jest natychmiast wykonalna o czym stanowi art. 130 § 2 i 3 KPA. Zgodnie z art. 135 KPA można jednak wnioskować o wstrzymanie wykonania takiej decyzji. Wniosek musisz uzasadnić wskazując jaka szkoda lub poważne trudności mogłyby wyniknąć z wykonania decyzji przed zakończeniem postępowania odwoławczego.
Elementy skutecznego odwołania:
- Spójność argumentacji
- Konkretne zapisy prawne
- Dowody na poparcie argumentacji
Ocena pierwszego etapu odwoławczego
Po złożeniu odwołania, organ odwoławczy przeprowadzi ocenę Twojego pisma. Ważne jest śledzenie postępu i bycie gotowym na ewentualne dodatkowe pytania lub prośby o dodatkowe dokumenty.
Śledzenie postępu
- Regularny kontakt
- Gotowość na dodatkowe wymagania
Podsumowanie
Organ II instancji na rozpatrzenie odwołania ma jeden miesiąc, a termin ten jest liczony od dnia otrzymania odwołania. Przepisy szczególne mogą wyznaczać inne terminy. W przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ obowiązany jest zawiadomić o tym stronę z podaniem przyczyny zwłoki oraz wskazać nowy termin załatwienia sprawy. Zobowiązany jest nadto pouczyć stronę o prawie do wniesienia ponaglenia.
Po zakończeniu oceny pierwszego etapu odwoławczego, otrzymasz decyzję w odniesieniu do Twojego wniosku. Organ odwoławczy może utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję, staje się ona wówczas ostateczna, może ją uchylić i orzec merytorycznie lub chylić w całości lub w części i przekazać sprawę organowi niższej instancji do ponownego rozpatrzenia. Może również uznać, że nie ma podstaw do dalszego prowadzenia postępowania odwoławczego i podjąć decyzję o jego umorzeniu. Przeczytasz o tym w art. 138 KPA.
Pamiętaj
Od niektórych decyzji jak np. wydanych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze czy decyzji ministra wnosisz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek w przeciwieństwie do odwołania składasz do tego samego organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Stosuje się analogicznie te same przepisy co do odwołań od decyzji. Zobacz art. 127 § 3 in fine KPA.
Nie jest dopuszczalne odwołanie od decyzji wydanej w drugiej instancji oraz decyzji, która nie została doręczona lub ogłoszona stronie. Są również tryby szczególne, w których decyzje wydane w postępowaniu jednoinstancyjnym są niedopuszczalne. Postanowienie o niedopuszczalności może być zaskarżone skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Wniosek o przywrócenie terminu
Nie zachowałeś terminu do wniesienia odwołania – zgodnie z art. 134 KPA organ odwoławczy stwierdzi w drodze postanowienia niedopuszczalność odwołania oraz uchybienie terminu do jego wniesienia. Postanowienie w tej sprawie będzie ostateczne. Jeśli udowodnisz, że nie złożyłeś/aś odwołania w terminie z przyczyn od siebie niezależnych, możesz wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu. Zgodnie z art. 58 § 2 KPA prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin. Pamiętaj, jest to procedura wyjątkowa, jej zastosowanie wymaga spełnienia określonych prawem przesłanek.
Zachęcamy do skorzystania z powyższych wskazówek i prób odwołania się od decyzji administracyjnej, jeśli uważasz, że zostałeś niesłusznie potraktowany lub skontaktowania się z naszą Kancelarią
Odwołanie się od decyzji administracyjnej może być skomplikowanym procesem, ale z odpowiednim wsparciem możesz bronić swoich praw skutecznie. Nie wahaj się sięgać po profesjonalną pomoc i zbierać niezbędne dowody, aby poprzeć swoje stanowisko. Wierzymy, że każdy ma prawo do uczciwego procesu oraz możliwość odwołania się od decyzji, którą uważa za niesprawiedliwą.
Konsultacja z profesjonalistą
W przypadku skomplikowanych spraw prawnych, zawsze warto skonsultować się z adwokatem. Profesjonalna opinia może pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje opcje i wzmocnić Twoją pozycję.